Energooszczędny dom to taki, w którym każdy element jest prawidłowo zabezpieczony, ograniczone są mostki termiczne oraz inne obszary, przez które energia „ucieka”. Nie tylko ściany powinny być odpowiednio izolowane. Ważne jest także ocieplanie fundamentu budynku, bez względu na to, czy dom jest podpiwniczony, czy też nie. Właściciele domu starszego typu także mogą zauważyć konieczność ocieplenia fundamentów, aby ograniczyć straty ciepła i zabezpieczyć budynek przed czynnikami zewnętrznymi.
Nawet jeśli materiały, z których są stworzone fundamenty, charakteryzują się stosunkowo niską przenikalnością cieplną, nie wystarczą, żeby zapewnić całkowity komfort termiczny mieszkańców i zapewnić wieloletnią trwałość konstrukcji. Należy je ocieplić. Do wyboru jest kilka metod wykonania izolacji termicznej tego obszaru. Najczęściej stosowaną jest pokrycie fundamentu ociepleniem od zewnątrz. Do tego płyty, bo je najlepiej wykorzystać, powinny być nienasiąkliwe.
Materiały do zadań specjalnych
Wybór materiałów izolacyjnych do tego celu muszą mieć doskonałe parametry odnoszące się do ochrony nieruchomości przed wyziębieniem, a także, z racji swojego położenia, muszą być bardzo odporne na ściskanie. W opisie produktów należy zwrócić na współczynnik lambda, oznaczający przenikalność cieplną – im niższy, tym lepiej. Nowoczesne materiały izolacyjne mają lambdę bliską 0,020-0,025. Do tego im wyższe naprężenie ściskające wytrzymuje materiał, tym bardziej nadaje się do ocieplenia fundamentów.
Im głębiej, tym lepiej
Sztuka budowlana zaleca ocieplenie fundamentów na głębokość jednego metra poniżej poziomu gruntu i do trzydziestu centymetrów nad ziemią. Najczęściej dociepla się ściany fundamentów już do poziomu ław. Domy, które w założeniu mają być energooszczędne i pasywne, są ocieplane od zewnątrz, jak i od środka. W przypadku starych budynków odkrywanie fundamentów może odbywać się odcinkami i być związane z wykonaniem odpowiedniej hydroizolacji. Bezpośrednio na mur powinno się położyć izolację pionową w formie membrany lub ekranu. Następnie przykręca się płyty, wykorzystując do tego celu kołki mocujące lub specjalistyczny klej. Od zewnątrz płyty powinny być pokryte jeszcze jedną warstwą, na przykład folią kubełkową. W ten sposób można uzyskać stabilną, szczelną ochronę termiczną budynku. „