Akcesoria dachowe – Komin

Komin

Obróbka komina to przede wszystkim bezpieczeństwo szczelności dla dachu i pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Niestarannie wykonana obróbka może przynieść swojemu właścicielowi wiele szkód. Natomiast jej prawidłowe wykonanie gwarantuje bezpieczeństwo  i suchość pomieszczeń na poddaszu.

Obróbka komina oprócz zabezpieczenia dachu i pomieszczeń przed podciekaniem, pełni jeszcze funkcję estetyczną dachu.

Poniżej przedstawiamy Państwu nasze propozycje izolacyjne oraz okuciowe/estetyczne jego wykończenia:

  • Taśmy dekarskie – bitumiczne, stosowane głównie przy stalowych pokryciach dachowych, funkcja hydroizolacji;
  • Taśmy kominowe – aluminiowe czy ołowiane, stosowane głównie w dachówkach, pełni funkcję hydroizolacji;
  • Listwy kominowe – mogą być stosowane przez dekarzy przy dachówkach,
  • Płytki włóknocementowe CREATON – eleganckie, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne  wykończenie komina

Ta część dachu również ma swoje odpowiednie wymogi techniczne tak by zamontowane pokrycie dachowe spełniało swoje funkcje:

  • Krokwie – to pierwszy element jaki wpływa na kształt i charakter okapu. Stanowią one konstrukcję nośną okapu; Końcówki krokwi mogą być ozdobnie profilowane lub przycięte i zamaskowane deską okapową;
  • Deska okapowa/deska rynnowa – to drugi element okapu jaki wpływa na charakter tej części; deska czołowa służy do przykręcenia haków rynnowych (utrzymuje cały system rynnowy), może być obrobiona blachą (obróbka blacharska), blachą na rąbek, płytką włókno-cement Struktonit Creaton;
  • Orynnowanie – w głównej mierze orynnowanie montowane jest do deski okapowej; Odpowiedni wybór rodzaju orynnowania oraz jego rozmiaru tak by można było odprowadzić bezpiecznie wodę z dachu;
  • Wentylacja dachu – w części czołowej okapu trzeba wykonać wloty powierza (szczeliny), przez które powietrze jest zasysane i unoszone w stronę kalenicy. Ma to na celu przewietrzanie przestrzeni pod pokryciem dachowym. Tutaj stosuje się do tego celu grzebienie okapu z kratką lub bez, kratkę okapową, których dodatkową funkcją jest zabezpieczenie przed przedostawaniem się owadów pod spód pokrycia dachowego (głównie dachówki).
  • Zabezpieczenie od spodu okapu – by pewnie zabezpieczyć okap od spodu (uchronić membranę dachową przed działaniem promieniowania UV) należy zastosować podbitkę/podsufitkę dachową: system PCV, metalowa bądź drewniana.

 

Dodatkowo należy również pamiętać o bezpiecznym dojściu do komina, mowa tutaj o komunikacji dachowej typu:

  • Ławy kominiarskie w rozmiarze /cm/: 40, 60, 80, 100, 120, 150, 200, 250, 300;
  • Stopnie kominiarskie.

Ostatnim elementem wykończeniowym komina jest użycie odpowiedniego szczeliwa dekarskiego. Profesjonalny uszczelniacz dekarski dostępny w firmie KROSDACH to produkt do którego dekarze wracają z chęcią- jednym słowem produkty sprawdzonych producentów.

Galeria zdjęć