Ochrona przeciwśniegowa

Ochrona przeciwśniegowa

Ma na celu zabezpieczenie przed niekontrolowanym zsuwaniem się śniegu, nie dopuszczając do wypadku oraz zerwania rynny. Zsuwający się z dachu śnieg tworzy masywną czapę, która spadając, może zniszczyć znajdujące się przy domu przedmioty – samochód, budę dla psa czy rośliny. Najczęściej zsuwający się z dachu śnieg zrywa też lub gnie orynnowanie, a w zimie trudno je naprawić i wiosenne deszcze zalewają potem okap dachu i elewację.

Im dach bardziej stromy, tym śnieg zsuwa się szybciej. Dlatego na połaciach o dużym nachyleniu bariery śniegowe są niezbędne. Na dachach bardziej płaskich – do 30° – nie trzeba ich wykonywać, ale warto to robić, zwłaszcza na terenach obfitujących w opady śniegu. Masa czapy śniegowej zależy między innymi od długości połaci – im jest większa, tym więcej śniegu zbiera się przy okapie. Może czasem się okazać, że niezbędne będzie zamontowanie dwóch rzędów barier śniegowych. Najbardziej newralgiczne miejsca w których warto przy montażu dachu od razu zamontować ochronę przeciwśniegową to wejście do domu oraz wjazd do garażu.


Poniżej krótka charakterystyka dostępnych rozwiązań ochrony przeciwśniegowej:

Nazwa ochrony przeciwśniegowejCharakterystykaZdjęcie
Drabinka przeciwśniegowaBardzo dobra ochrona przed zsuwającym się śniegiem, mało inwazyjny montaż w połać dachu. Może być stosowany na dachach krytych blachą lub dachówką tradycyjną.
Dostępne długości [mm]: 1200, 2000, 3000,
Relingi przeciwśniegoweNowoczesny wygląd ochrony przeciwśniegowej stosowany głównie przy blachach na rąbek stojący lub płaskich dachówkach.
Dostępne długości [mm]: 1500, 3000.
ŚniegołapyJeden z najstarszych rodzajów prostej formy ochrony przeciwśniegowej. Zalecany montaż śniegołapów to 3szt na 1mb dachu. Użyty materiał: blacha.
Rozbijacz śnieguPojedyncze elementy ochrony przeciwśniegowej ułożone wielowarstwowo na dachu w celu rozproszenia zbitej części śniegu.