Akcesoria dachowe – Okap

Okap

Okap to dolna część dachu wystająca poza obrys domu. Głównym zadaniem okapu jest odprowadzenie wody deszczowej i topniejącego śniegu z dala od ścian zewnętrznych domu, ochrona elewacji przed zacinającymi opadami, a w upalne dni osłona wnętrza budynku przed słońcem.

Szerokość okapu najczęściej wynosi około 50-90 cm. To wystarczy, by spełniał on wszystkie swoje funkcje i nie pozbawił wnętrz wystarczającej ilości światła.

Okap wbrew pozorom, nie jest jedynie elementem dekoracyjnym lecz spełnia istotną rolę w funkcjonowaniu całego pokrycia. To właśnie od okapu rozpoczyna się układanie membrany dachowej (folii wysokoparoprzepuszczalnej), łacenie  oraz układanie pokrycia dachowego.

Ta część dachu również ma swoje odpowiednie wymogi techniczne tak by zamontowane pokrycie dachowe spełniało swoje funkcje:

  1. Krokwie – to pierwszy element jaki wpływa na kształt i charakter okapu. Stanowią one konstrukcję nośną okapu; Końcówki krokwi mogą być ozdobnie profilowane lub przycięte i zamaskowane deską okapową;
  2. Deska okapowa/deska rynnowa – to drugi element okapu jaki wpływa na charakter tej części; deska czołowa służy do przykręcenia haków rynnowych (utrzymuje cały system rynnowy), może być obrobiona blachą (obróbka blacharska), blachą na rąbek, płytką włókno-cement Struktonit Creaton;
  3. Orynnowanie – w głównej mierze orynnowanie montowane jest do deski okapowej; Odpowiedni wybór rodzaju orynnowania oraz jego rozmiaru tak by można było odprowadzić bezpiecznie wodę z dachu;
  4. Wentylacja dachu – w części czołowej okapu trzeba wykonać wloty powierza (szczeliny), przez które powietrze jest zasysane i unoszone w stronę kalenicy. Ma to na celu przewietrzanie przestrzeni pod pokryciem dachowym. Tutaj stosuje się do tego celu grzebienie okapu z kratką lub bez, kratkę okapową, których dodatkową funkcją jest zabezpieczenie przed przedostawaniem się owadów pod spód pokrycia dachowego (głównie dachówki).
  5. Zabezpieczenie od spodu okapu – by pewnie zabezpieczyć okap od spodu (uchronić membranę dachową przed działaniem promieniowania UV) należy zastosować podbitkę/podsufitkę dachową: system PCV, metalowa bądź drewniana.