Komunikacja dachowa

Komunikacja dachowa

Komunikacja dachowa to szereg akcesoriów niezbędnych dla bezpiecznego poruszania się po dachu, swobodnego dojścia do tak newralgicznych miejsc jak komin czy antena. Dzięki stopniom i ławom kominiarskim bez trudu dotrzemy w każde miejsce na dachu, a ewentualne naprawy połaci dachowej będą łatwiejsze do wykonania.

Do podstawowych elementów komunikacji dachowej zaliczamy:

  • Stopnie kominiarskie – rozmieszczenie stopni kominiarskich jest ściśle związane z kątem nachylenia dachu. W dachach o małym nachyleniu (do 30˚) zalecany jest montaż stopnia w co drugim rzędzie dachówek. Przy pokryciu stromym należy montować stopień w każdym rzędzie. Stopnie muszą tworzyć „drabinkę” umożliwiającą swobodne poruszanie się po dachu.
  • Ławy kominiarskie– gwarantują swobodne poruszanie się po platformie przy kominie lub antenie równolegle do kalenicy. Długość ławy uzależniona jest od szerokości komina.

 

Dostępne długości ław [mm]: 400, 600, 800, 1000, 1200, 1500, 2000, 2500, 3000.

Wprawdzie prawo obliguje do montażu tych akcesoriów jedynie inwestorów budujących dach o spadku połaci powyżej 25% oraz pokrytych materiałami łamliwymi, ale doświadczenie pokazuje, że dobry system komunikacji przydaje się także na mniej pochyłych dachach.