SYSTEMY RYNNOWE – System STALOWY

System STALOWY

Coraz większą popularnością cieszą się systemy rynnowe ze stali ocynkowanej. Ich wartość szacuje się około 25% drożej niż ten sam komplet orynnowania z PCV (szacunek ceny w oparciu o uśredniony dach dwuspadowy). Mimo wszystko za orynnowaniem stalowym przemawia szereg zalet, których wartość dla Klienta jest już nieoceniona.

W dużym skrócie budowa rynny stalowej to: rdzeń ze stali ocynkowanej powlekanej z obu stron powłoką lakierniczą-farbą. Dodatkowo sama warstwa lakieru zabezpieczana jest przeźroczystym lakierem chroniącym orynnowanie przed płowieniem spowodowanym promieniowaniem UV.

Taka budowa rynny zapewnia jej sztywność, twardość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, chroni przed niekorzystnym działaniem wiatru, słońca (nagrzewanie i UV), wody oraz zmianami temperatur (minimalna rozszerzalność cieplna między dniem a nocą).

Orynnowanie stalowe w ofercie firmy KROSDACH objęte jest 30letnim okresem gwarancji, a sam materiał to produkt huty SSAB (szwedzki).

Warto pamiętać, że mimo szeregu zalet jakie przemawiają za orynnowaniem stalowym, jest to produkt, który wymaga specjalnego traktowania przy montażu:
• do łączenia rynien stosuje się złączki rynny uszczelkowe;
• maksymalny rozstaw haków rynnowych to odległość 60cm;
• do cięcia należy używać nożyc lub wolnoobrotowych pił, aby nie uszkodzić rdzenia blachy a tym samym nie otworzyć drzwi dla korozji;

Rynny stalowe nie powinny być przechowywane w sąsiedztwie miedzi z uwagi na korozję kontaktową. Nie mogą być też narażone na bezpośrednie działanie dymu, produktów powstałych w wyniku kondensacji, pyłu cementowego i nawozów – każdy z tych czynników może bowiem spowodować ich trwałe uszkodzenie.

Na uwagę zasługuje bogata kolorystyka, gdzie oprócz kolorów standardowych występuje szereg kolorów metalicznych:
1. Brąz (RAL 8017)
2. Ciemny brąz (RAL 8019)
3. Cegła (RAL 8004)
4. Wiśnia (RAL 3009)
5. Grafit (RAL 7024)
6. Grafitowy metalik (RAL 9007)
7. Czarny (RAL 9005)
8. Srebrny metalik (RAL 9006)
9. Biały (RAL 9010)
10. Ocynkowe

Rozmiar orynnowania stalowego* przedstawia się następująco- rozmiar rynny/rozmiar rury spustowej /mm/:

rozmiar 100/75


odwodnienie małych daszków typu: garaże, altany, wiaty, lukarny etc.

rozmiar 125/90, 125/100


najczęściej występujący system rynnowy na budynkach jednorodzinnych,

rozmiar 150/90, 150/100


system służący odwodnieniu budynków mieszkalnych jednorodzinnych (gdzie w głównej mierze stosowane jest pokrycie dachowe z dachówki), niewielkich hal i magazynów,

rozmiar 150/120


system przemysłowy do stosowania na budynkach użyteczności publicznej, halach, magazynach etc. gdzie długość rur spustowych przekracza 4mb.
*rozmiary dla orynnowania stalowego o przekroju rynny półokrągłym.
Kształt orynnowania stalowego to dodatkowy element do rozważania dla Klienta. Oferta pod tym względem daje duże pole manewru dla wyobraźni:

Orynnowanie półokrągłe


(rynna kwadratowa, rura spustowa okrągła) : tzw. styl angielski-w rozmiarze 125/90, 125/100 oraz w kolorze: czarny, grafit, srebrny metalik.

Orynnowanie kwadratowe


system przemysłowy do stosowania na budynkach użyteczności publicznej, halach, magazynach etc. gdzie długość rur spustowych przekracza 4mb.
*rozmiary dla orynnowania stalowego o przekroju rynny półokrągłym.